Főkedvezményezett: Oktatási Hivatal
Konzorciumi tagok: Debreceni Egyetem, Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
A projekt megvalósítási ideje:
2017. december 1. – 2021. december 31. (49 hónap)
Támogatás összege: 2 519 643 794 Ft
Az Oktatási Hivatal keretösszege: 1 821 327 994 Ft
A támogatás mértéke: 100%
A projekt célja Kárpát-medencei oktatásszakmai hálózatok létrejöttének elősegítése, majd a hálózatok által közvetített tudástranszferen, jó gyakorlatok megosztásán, kölcsönös együttműködéseken keresztül a térség fejlesztéséhez, fejlődéséhez és a fennálló társadalmi egyenlőtlenségek felszámolásához való hozzájárulás.
További cél a köznevelési pedagógiai és a felsőoktatási hallgatói-kutatói hálózatokon keresztül szélesíteni a makrorégió magyar nyelvterületei oktatási és tudásmegosztási problémáinak megoldási lehetőségeit.
A határokon átívelő együttműködések, hálózatok és hálózatos tudástranszfer megvalósítása érdekében szoros kapcsolatok épülnek ki a szomszédos EU- és nem EU-tagállamok magyar pedagógusszervezeteivel, valamint felsőoktatási intézményeivel.
A projekt fő céljai:
1. A meglévő köznevelési és felsőoktatási intézmények, rendszerek fejlesztése, hatékonyságuk növelése az alapfokú iskolától az egyetemig: a makrorégióban kiemelten problémát jelentő korai iskolalehagyás és lemorzsolódás elleni küzdelemmel, a térség elismert jó gyakorlatainak megosztásával, a résztvevő iskolák mentorálásával, az egyes alapfokú iskolákban önkéntes alapon tervezett kompetenciaméréssel, valamint a felsőfokú képzések bővítésével, a felnőtt korosztálynak szánt nemformális, gyakorlatorientált képzésekkel és a hallgatói szolgáltatások fejlesztésével.
2. Tanulók és hallgatók kompetenciáinak fejlesztése, lehetőségeinek bővítése: egyéni tanácsadással, szakmai tanulmányutakkal, tehetséggondozással, tudományos fórumokon való részvétellel, pályaorientációs és karrierrendezvényekkel, szakmai gyakorlatok és nemformális képzések szervezésével.
3. A felsőoktatási intézmények nemzetközi beágyazottságának erősítése: a hallgatói és oktatói mobilitás növelésével, a felsőoktatási intézmények egyes képzéseinek és tevékenységeinek határokon átnyúlóvá tételével, regionális beágyazottságuk, országhatárokon átnyúló együttműködéseik és hatókörük bővítésével.
4. A munkaerőpiaci kapcsolatok erősítése: a képző intézmények és a térségi munkaadók összekapcsolása, igényeik és elvárásaik egyeztetése, a felsőoktatási hallgatók munkaerőpiacon való boldogulásának elősegítése szakmai gyakorlatok támogatásával, a képzési programot kiegészítő, gyakorlati tudást biztosító kurzusok szervezésével, valamint azonnal hasznosítható, gyakorlati ismereteket nyújtó nemformális képzések indításával.
A projektben az Oktatási Hivatal feladatai közé tartozik:
- A működő köznevelési és felsőoktatási intézmények, oktatási rendszerek fejlesztése, hatékonyságuk növelése a korai iskolaelhagyás és lemorzsolódás elleni intézkedések eredményeivel, a térség bevált, sikeres jó gyakorlatainak megosztásával, mentori és pedagógus-csereprogramokkal, pedagógus-továbbképzésekkel, kompetenciaméréssel, tananyagok és módszertani anyagok fejlesztésével, diplomás pályakövető rendszerek alkalmazásával, a munkaerőpiaci kapcsolatok kiterjesztésével, továbbá az egyetemek nemzetközi beágyazottságának erősítésével.
- A tanulók és a felsőoktatási intézmények hallgatói kompetenciáinak fejlesztése, lehetőségeinek bővítése: szakmai tanulmányutakkal, tehetséggondozással, pályaorientációs és karrierrendezvényekkel, a felsőoktatásba való bekerülés elősegítésével, nemzetközi kutatócsoportokkal, tudományos fórumokon való részvétellel, szakmai gyakorlatok szervezésével.