Szakmai rendezvények

Megjelent a Richter TETT: Te és a természettudományok – mesés történetek 2024. természettudományos mese és történetíró pályázat általános iskolás és középiskolás diákoknak.

A pályázatról >>

Plakát >>


Őszi Pedagógiai Napok

Az Oktatási Hivatal Székesfehérvári Pedagógiai Oktatási Központja ebben az évben is megrendezi Őszi Pedagógiai Napok rendezvénysorozatát 2024. október 7. és 17. között, melynek központi témája a mesterséges intelligencia, melyhez 2024. november 19-i előadásunk is kapcsolódik. Sorozatunkban az Oktatási Hivatal bázisintézményeinek hálózatos tudásmegosztására, külső előadók felkérésére és az Oktatási Hivatal Tartalomfejlesztései és Tankönyvkiadási Elnökhelyettessége kínálatára helyezzük a hangsúlyt.

A kiemelt szakmai programok közül szeretnénk külön is szíves figyelmükbe ajánlani az alábbi lehetőségeket:

Mesterséges intelligencia:

  • 2024. október 8. MI-t kezdjünk vele? Lehetőség vagy veszély a MI?

Konferenciánkon több oldalról járjuk körbe a mesterséges intelligencia térhódításával megjelenő kihívásokat, nehézségeket, illetve az ebben rejlő lehetőségeket.

A nap folyamán nyitóelőadást hallhatunk Nagy-Rácz Istvántól, a Dmlab Kft ügyvezető igazgatójától. Előadásában a mesterséges intelligencia (MI) oktatásban betöltött szerepét és hatásait tárgyalja. Megismerjük, hogyan jutottunk el a jelenleg használt megoldásokig, az MI működését, kiemelve a gépi látás, beszédfelismerés, természetes nyelv feldolgozás és prediktív analitika alkalmazásait. Az előadó részletesen ismerteti a generatív MI technológiák lehetőségeit és korlátait az oktatásban.

Szlávik Szilárd, az ELTE Bölcsészettudományi Kar, Nyelvi Közvetítés Intézete, Fordító- és Tolmácsképző Tanszék oktatója bemutatja azokat a kihívásokat, amelyek a gépi fordítás és a mesterséges intelligencia térhódításával jelentek meg a nyelvoktatásban.

Dr. Baracsi Katalin internetjogász, egyetemi oktató rámutat arra, hogy az MI hogyan befolyásolhatja mindennapi döntéseinket, és hogy miként formálhatja át a társadalmi normákat és értékeket.

Papp András, az Európa 2000 Gimnázium igazgatója Vezetői szemmel: ChatGPT alkalmazása a köznevelésben: útmutató pedagógusok számára címmel tart előadást, Koren Balázs matematikatanár, EdTech szakember, egyetemi oktató pedig azt boncolgatja, hogy a ChatGPT, (ami 2022 novemberében betört az életünkbe) vajon bejutott-e a tanterembe is? Hogyan puskáznak a diákok? Hogyan lehet védekezni, kell-e védekezni? Hogyan lesz az órai előkészület, adminisztráció könnyebb a Mesterséges Intelligencia segítségével?

2024. október 14-15.  A pedagógus is lehet influenszer? Avagy az online szakmai tartalmak építésének és megosztásának lehetőségei a közösségi média fénykorában

A közösségi média korában szerencsére egyre több tanár nyitja ki az osztályterem ajtaját és enged virtuális betekintést sokszínű munkájába.

Az online workshopon nemcsak ezeket a pedagógiai-szakmai blogokat és közösségi oldalakat tekinthetik át, de számos olyan eszközt és módszert megismerhetnek, amelyek lehetőséget teremtenek arra, hogy az affinitást érző pedagógusok megnyithassák online tantermüket, lehetőséget teremtve ezzel a publikus online tudásépítésre és megosztásra, valamint a saját internetes arculat (brand) megteremtésére.

A két délutánra szervezett program előadója Fegyverneki Gergő középiskolai tanár, egyetemi oktató, digitálispedagógia-szakértő.

  • 2024. november 19. Fejleszt vagy rombol? A képernyő és az internet hatásai. A függőség kialakulása és megoldásaink.

Uzsalyné dr. Pécsi Rita PhD neveléskutató, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola tanára

Az előadó a témát az alábbiak szerint járja körbe:

  • A képernyőzés és a fejlődő idegrendszer
  • Életkorhoz illő használat?
  • Hogyan válik valaki függővé?
  • A Patkány Hotel kísérlet
  • Közösségi média: kapcsolat, vagy illúzió?
  • Van védelem? Tanítható?
  • Mire való a gép? Mire való az agy?

Az Oktatási Hivatal Tartalomfejlesztési és Tankönyvkiadási Elnökhelyettessége közreműködésével megvalósuló programok

  • 2024. október 9. Fókuszban a természettudomány

Sipos Imre, az Oktatási Hivatal tartalomfejlesztési és tankönyvkiadási elnökhelyettese

átfogó bemutató előadás során ismerteti az Oktatási Hivatal legújabb okostankönyveinek innovatív digitális pedagógiai megoldásait: Magyarország nagytájai videóklip-sorozat, interaktív térképek és periódusos rendszer, megzenésített memoriterek, gamifikációs megoldások.

Takács Ádám, az Oktatási Hivatal osztályvezetője pedig bemutatja a fizika, kémia, földrajz, biológia, természettudomány tantárgy legújabb fejlesztéseit, kiemelten az animációkat, Magyarország nagytájait, a digitális atlaszt és a periódusos rendszert.

  • 2024. október 16. Fókuszban a kémia, a biológia és a fizika tantárgy tanítása

Az Oktatási Hivatal Tankönyvfejlesztési Osztályának szerkesztői, Kincses Ildikó, Csorba László és Csajági Sándor mutatják be a három tantárgy fejlesztéseit.

Bázisintézményeink jógyakorlatain, bemutató óráin és foglalkozásain, műhelymunkáin a mesterséges intelligencia témában jelenléti, illetve online formában is találhatnak programokat.

Külön feltüntettük azokat a programokat, melyeket különösen ajánlunk a lemorzsolódással való veszélyeztetteséggel is küzdő iskoláknak. A lemorzsolódás csökkentését segítő (ESL) programokon való részvétel rögzítésre kerül a lemorzsolódással veszélyeztetett tanulók támogatásához kapcsolódó korai jelző- és támogató pedagógiai rendszer intézményi felületén.

A rendezvénysorozat tartalmáról a Programfüzet, illetve a programokat táblázatos formátumban tartalmazó Programtábla adnak részletes tájékoztatást, melyek itt érhetők el:

Programfüzet

Programtábla

Adatkezelési tájékoztató

Nyomtatás