Lemorzsolódással veszélyeztetett tanulók támogatásához kapcsolódó korai jelző- és pedagógiai támogató rendszer működtetése
Az Európai Unió 2010-2020 évekre szóló stratégiájának egyik célja a tagországokban a korai iskolaelhagyók arányának 10% alá történő csökkentése. Ennek érekében készültek el az alábbi jogszabályok Magyarországon:
A köznevelési rendszerben bevezetésre került a lemorzsolódással veszélyeztetett tanulók támogatásához kapcsolódó korai jelző- és pedagógiai támogató rendszer működtetése, melynek jogszabályi háttere a következő:
A pedagógiai jelző és támogató rendszer
Lemorzsolódással veszélyeztetett tanuló az a tanuló, akinek az adott tanévben a tanulmányi átlageredménye közepes teljesítmény alatti vagy a megelőző tanévi átlageredményéhez képest legalább 1,1 mértékű romlást mutat, és esetében komplex, rendszerszintű pedagógiai intézkedések alkalmazása válik szükségessé.
Az iskolák az 5-12 évfolyamon nappali munkarendben tanulók tekintetében a tanulmányi eredmények félévi és év végi megállapítását követően elektronikus formában adatokat szolgáltatnak a lemorzsolódással veszélyeztetett tanulókról a jelzőrendszerbe, mely adatok értékelése, elemzése után a Pedagógiai Oktatási Központ intézkedési javaslatokat tesz az intézményeknek a lemorzsolódási veszély kezelésére. A pedagógiai szakmai szolgáltatások segítségével végrehajtható intézkedések megvalósításához szakmai segítséget nyújt.
A jelző és támogató rendszer működési ciklusa:
A Salgótarjáni POK szakmai területért felelős munkatársa és elérhetősége:
|
Kovács Erika E-mail: Kovacs.Erika@oh.gov.hu Tel.: 06-32-310-574/109 |
Salgótarjáni POK szakterületen végzett tevékenységei
2019. évben
2018. évben
- Az adatgyűjtéshez és elemzéshez kapcsolódó feladatok megvalósítása
Az 5-12. évfolyammal, nappali munkarendben működő Nógrád megyei iskolák a lemorzsolódási veszéllyel kapcsolatos 2017/2018. tanév első félévére vonatkozó adataikat 2018. február 12-ig, a második félévre vonatkozó adataikat 2018. június 30-áig töltötték fel az erre kialakított elektronikus felületre.
Adatok, elemzések >>
- Intézkedések javaslása és azok megvalósulása a lemorzsolódással legveszélyeztetettebb feladatellátási helyek számára
Részletesen >>
- Ágazatközi együttműködés
A Salgótarjáni POK 2018. december 1-jén ágazatközi együttműködési tanácskozást rendezett a gyermekvédelmi ágazat megyei és járási színtű szakemberei (megyei kormányhivatal, járási kormányhivatalok gyámügyi munkatársai, járási gyermekjóléti szolgálatok, megyei gyermek¬védelmi központ) és a lemorzsolódással kapcsolatos szakmai szolgáltatási feladatokkal legjobban érintett szaktanácsadók részvételével.
- Jó gyakorlatok gyűjtése, megosztása
A Salgótarjáni POK elhatározta a Nógrád megyében fellelhető jó gyakorlatok összegyűjtését azzal a céllal, hogy ebből egy olyan adatbank alakuljon ki, melyből a problémával érintett intézmények meríthetnek.
Ez év februárjában kértük a megye köznevelési intézményeit és szaktanácsadóit tapasztalataik megosztására e téren: amennyiben intézményükben, vagy a köznevelésben végzett bármilyen tevékenységük során találkoztak olyan módszerrel, tevékenységi formával, amelyről úgy gondolják, hogy hatékonyan hozzájárul a korai iskolaelhagyás, a lemorzsolódás megelőzéséhez, csökkentéséhez, a gyakorlat rövid leírásával és megküldésével legyenek segítségünkre az eredményes megoldási lehetőségek tárának gazdagításához. Eddig 7 intézmény mintegy 40 olyan tevékenységet ismertetett velünk, mely eredményes lehet a lemorzsolódás kezelésében. Ezek megosztását hírlevélben, illetve az őszi pedagógiai napok keretében szervezett rendezvényen kezdtük meg.
- Ajánlott linkek
Európai tudásportál a korai iskolaelhagyásról
https://tka.hu/hir/10877/europai-tudasportal-a-korai-iskolaelhagyasrol-jatssz-tanulj-alkalmazd-oszd-meg
CroCoos – Előzzük meg a lemorzsolódást!
www.crocoos.tka.hu
EFFeCT nemzetközi projekt
www.effeckt.tka.hu
2017. évben
- Tájékoztatás
Nógrád megye polgármestereinek és jegyzőinek, a tankerületek vezetőinek, gyermekvédelmi és gyámügyi szakembereknek, szaktanácsadóknak, megtartott szakmai tájékoztatók keretében mutattuk be a végzettség nélküli iskolaelhagyás elleni küzdelem jogszabályi hátterét, feladatait, hangsúlyozva a települési önkormányzatok szerepét, együttműködési lehetőségeit a köznevelés szereplőivel. Ennek prezentációja innen letölthető.
2017 januárjában Hírlevélben hívtuk fel a Nógrád megyei köznevelési intézmények és fenntartóik figyelmét a jelzőrendszerben történő adatszolgáltatás aktuális feladatára.
- POK szintű cselekvési terv kidolgozása
- Az adatgyűjtéshez és elemzéshez kapcsolódó feladatok megvalósítása
- Ágazatközi együttműködésekhez kapcsolódó feladatok megvalósítása
A POK feladatainak ismertetésére 2017 februárjában a megye két városában rendezett polgármesteri találkozón bemutattuk a végzettség nélküli iskolaelhagyással kapcsolatos feladatokat.
Együttműködés felvétele céljából 2017.02.28-án tanácskozást rendeztünk a megye gyermekvédelmi és gyámügyi hatóságaival, szolgálataival, intézményeivel, ahol megismertük egymás feladatköreit, és vázoltuk az együttműködés lehetőségeit a lemorzsolódás elleni küzdelemben.
A témában 2017.03.10-én egyeztetésre került sor a Klebelsberg Központ tankerületi vezetőivel is.
A megye jegyzőit a Nógrád Megyei Kormányhivatal által 2017.04.11-én tartott jegyzői értekezleten tájékoztattuk a végzettség nélküli iskolaelhagyás elleni küzdelem feladatairól, hangsúlyozva a települési önkormányzatok szerepét, együttműködési lehetőségeit a köznevelés szereplőivel e téren. A civil szervezetekkel történő kapcsolatfelvétel a közeljövő feladata.
- EU-s pályázati lehetőségek a lemorzsolódás elleni küzdelemben