A nemzetiségi pedagógusok minősítési vizsgáinak, minősítési eljárásainak és tanfelügyeleti ellenőrzéseinek koordinálását a területileg illetékes Pedagógiai Oktatási Központok végzik. A Nemzetiségi Pedagógiai Oktatási Központ a nemzetiségi pedagógusok szakmai támogatását, tájékoztatását látja el, kezeli a beérkező kérdéseket, megkereséseket. A nemzetiségi intézmények pedagógusait érintő minősítési és tanfelügyeleti eljárások zavartalan megszervezése és lebonyolítása érdekében az NPOK monitorozza a nemzetiségi eljárások beosztásait és folyamatosan konzultál, egyeztet az Oktatási Hivatal Tanügy-igazgatási és Köznevelési Hatósági Főosztályával.
Munkatárs:
Ágics Lászlóné |
Jogszabályi háttér:
A pedagógusminősítés és az országos pedagógiai-szakmai ellenőrzések rendszerének működtetését a pedagógusok új életpályájáról szóló 2023. évi LII. törvény, valamint a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény köznevelési intézményekben történő végrehajtásáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet, illetve a pedagógusok új életpályájáról szóló 2023. évi LII. törvény végrehajtásáról szóló 401/2023. (VIII. 30.) Kormányrendelet írja elő.
2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről.
20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról
A pedagógus minősítéssel és tanfelügyelettel kapcsolatos képzések elérhetőek a „Képzések” menüpont alatt.
Útmutatók a 2023., 2024. évi minősítési eljárásban résztvevők számára:
A Mesterpedagógus és Kutatótanár fokozat elérését célzó minősítési eljárásokra való felkészülést az alábbi dokumentumok támogatják:
Útmutató a Mesterpedagógus fokozatot megcélzó minősítési eljáráshoz (pdf) (negyedik változat)
Útmutató a Kutatótanár fokozatot megcélzó minősítési eljáráshoz (pdf) (negyedik változat)
Tanfelügyeleti és Önértékelési Kézikönyvek
Az országos pedagógiai-szakmai ellenőrzés (tanfelügyelet) során alkalmazott eljárásrend, az elvárás,- módszer- és eszközrendszerek egységesek, azokat az oktatásért felelős miniszter által jóváhagyott tanfelügyeleti kézikönyvek tartalmazzák. A tanfelügyeleti kézikönyvek - az egyes intézménytípusok sajátosságainak megfelelően - kilenc különböző intézménytípusra kerültek kidolgozásra.