Feladatlapok a 8. osztályosok számára (9. évfolyamra történő beiskolázás)
MATEMATIKA
5.
Kérdés: Amennyiben a vizsgázó rossz helyre rajzolta a D pontot, de az általa kapott négyszög (nem deltoid) területét helyesen számolja ki, arra kaphat pontot? (c, d, e item pontjai)
Válasz: A felsorolt itemeknek a javítási-értékelési útmutatóban szereplő pontjait megkaphatja a vizsgázó, ha az általa kapott négyszög területét helyesen határozta meg.
MAGYAR NYELV
1.a)
Kérdés: A Tira név elfogadható?
Válasz: A javítási-értékelési útmutató az elvárható, mindenki által ismert választ adja meg (esetünkben: Rita), ugyanakkor, amennyiben a felvételiző ettől eltérő megoldást közöl, a javítást végző tanárnak kell döntenie a rendelkezésre álló információk alapján.
Mivel a Tira név - bár nem gyakori - valóban szerepel az anyakönyvezhető keresztnevek listáján, a javító tanár ezt a megoldást a javítási-értékelési útmutató megjegyzése alapján elfogadhatja. (A Tíra név nem fogadható el.)
8. b)
Kérdés: A „túlzás” miért nem elfogadható?
Válasz: A Harangfölirat című vers egészéről szól a feladat.
Az allegória egy több összekapcsolódó metaforából álló összetett költői kép, amelyben az egyes képi elemek megfeleltethetőek egy-egy jelentésnek. A gyerekek is ezt tanulták. Ebben a versben:
A túlzás természetesen szintén „költői megoldás", alakzat, de ebben a versben nem tekinthetjük a vers egészét átható eszköznek. A szövegben szereplő szavak - a „hívja az élőket", „temesse a holtakat", valamint az „árvíz, jégverés, tűzveszély" - nem túlzóak, a harang valós feladatait jelölik a szövegértelmezés képi síkján. Elfogadható lenne a „fokozás" kifejezés megoldásként, de ez nem szerepel a felkínált lehetőségek között.
A fentiek értelmében csak az allegória kifejezés fogadható el megoldásként.
9. b)
Kérdés: ”Ezzel azt jelezték, hogy minden rendben van.” / „Hogy az ellenséges támadásokra figyelmeztessék a védők egymást.” / „Azt jelenti, hogy új pápát választottak.” válaszok is elfogadhatók?
Válasz: A feladat kiírásában szereplő „konkrét üzenet" kifejezéssel kapcsolatban a javítási-értékelési útmutató az irányadó. Vagyis „a megadottaktól eltérő, de tartalmilag helyes válasz is elfogadható". Ennek értelmében az említett példák a körülírással, összetett mondatban megfogalmazva is elfogadhatók, amennyiben szerepel bennük az adott üzenet.”