« előző oldal | következő oldal » |
A május 12-i biológia és társadalomismeret vizsgák feladatlapjai és javítási-értékelési útmutatói ide kattintva érhetők el.
2022. május 13-án 8.00 órától rendezik az informatika és a digitális kultúra középszintű gyakorlati, 14.00 órától pedig az ének-zene, a belügyi rendészeti ismeretek, valamint a művészettörténet írásbeli érettségi vizsgáit. (Művészettörténetből csak középszinten lehet érettségizni.)
Informatikából középszinten 916 helyszínen 11 501 vizsgázó (közülük 189 fő angol, 23 fő francia, 44 fő német, 19 fő román, 3 fő spanyol és 4 fő szerb nyelven) tesz gyakorlati érettségi vizsgát.
Az informatika középszintű gyakorlati vizsga 180 perces, az elérhető maximális pontszám 120 pont. A vizsgázók a rendelkezésükre álló időt tetszésük szerint oszthatják be a feladatok megoldására. A gyakorlati vizsgát számítógépteremben kell lebonyolítani.
A feladatsorok tematikája: szövegszerkesztés; prezentáció, grafika, weblapkészítés; táblázatkezelés; adatbázis-kezelés.
Vizsgázónként szükséges segédeszközök: számítógép a megfelelő szoftverekkel (a vizsgabizottságot működtető intézmény biztosítja), vonalzó (amelyről a vizsgázónak kell gondoskodnia).
A fővárosi és megyei kormányhivatalok által szervezett vizsgákon a vizsgázó az Oktatási Hivatal által központilag kiadott, az adott vizsgaidőszakra érvényes szoftverlistáról választhat. A középiskola által szervezett vizsgán a vizsgázó az iskola által kihirdetett szoftverek közül választhat.
Digitális kultúrából középszinten 3 helyszínen 38 vizsgázó tesz előrehozott gyakorlati érettségi vizsgát.
A digitális kultúra középszintű gyakorlati vizsgája 180 perces, az elérhető maximális pontszám 100 pont.
A gyakorlati vizsgát számítógépteremben kell lebonyolítani. Az érettségizőknek egy központi feladatsort kell megoldaniuk, a rendelkezésükre álló időt tetszésük szerint oszthatják be.
A feladatsorok tematikája: szövegszerkesztés; számítógépes grafika és képszerkesztés; bemutatókészítés; táblázatkezelés; adatbázis-kezelés; algoritmizálás, adatmodellezés; programozás.
Vizsgázónként szükséges eszközök: számítógép a megfelelő szoftverekkel (a vizsgaszervező intézmény biztosítja), vonalzó (a vizsgázónak kell hoznia).
A fővárosi és megyei kormányhivatal által szervezett vizsgákon a vizsgázó az Oktatási Hivatal által központilag kiadott, az adott vizsgaidőszakra érvényes szoftverlistáról választhat. A középiskola által szervezett vizsgán a vizsgázó az iskola által kihirdetett szoftverek közül választhat.
Ének-zenéből középszinten 109 helyszínen 207 vizsgázó (közülük 2 fő német nyelven), emelt szinten 12 helyszínen 24 vizsgázó érettségizik.
Az ének-zene vizsgatárgy középszintű írásbeli vizsgája 120 perces, és maximálisan 100 pont szerezhető. A vizsgázóknak két feladatlapot kell megoldaniuk. Az I. feladatlap témakörei: zenefelismerés, a II. feladatlapéi: zenetörténeti szövegalkotás; általános zenei alapismeretek; dallamátírás; az új követelmények szerint vizsgázóknak egy zenei alkotótevékenységet mérő feladatot is meg kell oldaniuk. A vizsgát az I. feladatlap megoldásával kell kezdeni. A vizsgadolgozatokat 20 perc elteltével összegyűjtik. Ezután osztható ki a II. feladatlap (100 perc), az egyes feladatok megoldására a vizsgázók tetszésük szerint oszthatják be a rendelkezésükre álló időt.
Vizsgacsoportonként szükséges segédeszköz: CD-lejátszó a feladatsor hanganyagának lejátszásához, amelyet a vizsgát lebonyolító intézmény biztosít.
Az ének-zene vizsgatárgy emelt szintű írásbeli vizsgája 180 perces, és maximálisan 100 pont szerezhető. A vizsgázóknak két feladatlapot kell megoldaniuk. Az I. feladatlap témakörei: dallamdiktálás, zenefelismerés, a II. feladatlapéi: zeneelmélet, zenetörténeti szövegalkotás; az új követelmények szerint vizsgázóknak egy zenei alkotótevékenységet mérő feladatot is meg kell oldaniuk. A vizsgát az I. feladatlap megoldásával kell kezdeni. A vizsgadolgozatokat 60 perc elteltével összegyűjtik. Ezután osztható ki a II. feladatlap, az egyes feladatok megoldására a vizsgázók tetszésük szerint oszthatják be a rendelkezésükre álló időt (120 perc).
Vizsgacsoportonként szükséges segédeszköz: CD-lejátszó a feladatsor hanganyagának lejátszásához, amelyet a vizsgát lebonyolító intézmény biztosít.
A vizsgatárgyból kétféle vizsgakövetelmény szerint lehet vizsgát tenni, a különböző vizsgakövetelmények szerint vizsgázók különböző feladatlapokat oldanak meg.
Belügyi rendészeti ismeretekből középszinten 37 helyszínen 232, emelt szinten 23 helyszínen 253 vizsgázó érettségizik.
A belügyi rendészeti ismeretek közép- és emelt szintű írásbeli vizsgáin a vizsgázóknak egy központi feladatsort kell megoldaniuk. A vizsgázók a rendelkezésükre álló időt tetszésük szerint oszthatják be az I. rész (egyszerű, rövid választ igénylő feladatok) és a II. rész (szöveges, kifejtendő feladatok) feladatainak megoldására. Az I. rész megoldásához semmilyen segédeszköz nem használható. A II. rész megoldásához szükséges információkat (pl. adatokat, szemelvényeket) a feladatsornak tartalmaznia kell. A vizsgán körző, vonalzó használható, amelyekről a vizsgázónak kell gondoskodnia. Középszinten a vizsga 120, emelt szinten 180 percig tart, a maximálisan elérhető pontszám mindkét szinten 100 pont.
A vizsgatárgyból kétféle vizsgakövetelmény szerint lehet vizsgát tenni, de – mivel a vizsgakövetelmények változása ezt lehetővé teszi – a különböző vizsgakövetelmények szerint vizsgázók mindkét szinten ugyanazt az írásbeli feladatlapot oldják meg.
Művészettörténetből középszinten 43 helyszínen 146 vizsgázó érettségizik.
A művészettörténet vizsgatárgy középszintű írásbeli vizsgája 120 perces, és maximálisan 100 pont szerezhető.
Az írásbeli feladatlapot 40-60%-ban a magyar, a fennmaradó részben pedig az egyetemes művészettörténethez kapcsolódó feladatok, részfeladatok alkotják. Az egyetemes művészettel kapcsolatos feladatok döntően az európai kultúrára vonatkoznak, a kérdések kb. 20%-a vonatkozhat az Európán kívüli kultúrákra.
Az írásbeli vizsga feladatlapja kb. 10-15 – esetenként képekkel illusztrált – feladatot tartalmaz. Egy-egy feladat több részfeladatra is tagolódhat. A feladatlap kb. 60%-ban egyszerű, rövid választ igénylő (zárt vagy nyílt végű) kérdésekből, és kb. 40%-ban néhány mondatos értelmezést, magyarázatot, kifejtést igénylő feladatokból áll. A vizsgázók a rendelkezésükre álló időt tetszésük szerint oszthatják be a feladatok megoldására. A vizsgán semmilyen segédeszköz nem használható.
Az érettségi dolgozatokat központilag kidolgozott javítási-értékelési útmutatók alapján javítják és értékelik.
A korábbi napok írásbeli vizsgáiról szóló összefoglalók alább érhetők el:
« előző oldal | következő oldal » |